Lista aktualności Lista aktualności

Wracają!

Na klęskowisku ostała się kępa starych sosen. Schronienie znalazła tu para saren. Zasadniczo nie wiem kto kogo bardziej podglądał - ja je czy one mnie? Ich widok napawa optymizmem.

Na drzewach wiszą budy lęgowe i schrony dla nietoperzy. Z oddali sprawiają wrażenie ściany drewnianych skrzynek. Tymczasem, tak naprawdę, jest to ukłon leśniczego w stronę skrzydlatego życia leśnego, swoiste zaproszenie. Każdy 'naturalny apartamentowiec' typu dziupla na dziupli jest teraz na wagę złota. Jego substytutem są budki lęgowe mające za zadanie uzupełnienie braków miejsc lęgowych. Budki wieszane są na wysokości kilku metrów. Wybór ekspozycji nie jest bez znaczenia - zbyt zacieniona powoduje zagrzybienie budki, a mocno nasłoneczniona może doprowadzić do przegrzania piskląt. Jesienią, gdy wszystkie lęgi zostaną już wyprowadzone, a budki opustoszeją nastąpi ich czyszczenie. W ten sposób zostaną przygotowane na kolejny sezon i przyjęcie następnych pokoleń latających lokatorów.

I choć widok zniszczonych połaci lasów nadal wykręca łzę w oku, to każda para ptaków, każda sarna, dzik czy każdy drobny owad, każda nowo posadzona sadzonka daję nadzieję i przypomina po co to wszystko robimy - Dla Lasu, Dla Ludzi.